Naše planeta

kampaň na podporu globálních cílů a boje proti změně klimatu


V kampani Asociace společenské odpovědnosti ztvárněné známým českým fotografem Janem Saudkem do tarotových karet vystupuje 13 veřejně známých českých osobností (podle SDG 13 - Klimatická opatření). Jan Saudek vytváří dílo s poselstvím, že změna klimatu je nepopiratelná. A rychlost, s jakou postupuje, je alarmující. Změna klimatu zásadně ovlivňuje lidstvo i přírodní ekosystémy.

Zahráváme si s budoucností

Kde je výzva, tam je příležitost. Budoucnost máme stále v našich rukou. A my si s ní momentálně pořádně zahráváme.

Každou z osobností Jan Saudek vyobrazil v rámci jednoho tarotu a oblasti, které se klimatická změna dotýká. Originály portrétů Jan Saudek ručně koloroval od modré do červené v duchu grafu Eda Hawkinse zobrazujícího růst globální teploty v letech 1850-2019.

V kampani vystupují kuchařka Kamila Rundusová (Kamu), ekonom Tomáš Sedláček, první handicapovaná žena na světě, která přeplavala La Manche, Markéta Pechová, zpěvák Tomáš Klus, violoncellistka Terezie Kovalová, tenistka Lucie Šafářová, hokejista Tomáš Plekanec, kreativní umělec a vyslanec dobré vůle Yemi A.D., farářka Martina Viktorie Kopecká, herec a autor Gastromapy Lukáš Hejlík, herečka Simona Babčáková, publicista a spisovatel Petr Ludwig, polární ekoložka Marie Šabacká, a skrze autoportrét také samotný Jan Saudek.

Po vyskládání všech 14 portrétů vedle sebe se zobrazí dílo, které odhaluje eskalující klimatickou krizi v celé své šíři. Více o dopadech změny klimatu zde.
Vizualizace růstu průměrné globální teploty zemského povrchu v letech 1850–2019, Ed Hawkins

Klima vs. koronavirus

Kampaň představujeme v nelehké době. Veškerá pozornost je nyní zaměřena na boj s pandemií koronaviru a na otupení následné ekonomické recese. I v těchto těžkých dobách je nesmírně důležité zdvojnásobit dosavadní závazky v oblasti udržitelnosti. Nepolevit. Naše planeta čelí dalším obrovským výzvám, kterým musíme společně čelit.

Před vypuknutím pandemie koronaviru nabývala debata o změně klimatu na síle. Udržitelnost se pomalu dostala do popředí zájmu lídrů, soukromého i veřejného sektoru. Pojďme společně vrátit směr zpátky. Před změnou klimatu se totiž doma neschováme. A pasivitou naši planetu také nezachráníme.

Pojďme společně zachránit naši planetu

Každý z nás si může osvojit udržitelný životní styl. Možností a cest, kterými se vydat je celá řada. Pojďme společně upravit své každodenní návyky, jako stravování, nakupování, dopravu, spotřebu či způsob trávení volného času. Postupně malými krůčky přeměnit svůj životní styl v udržitelný.
Vyberte si některé z jednotlivých závazků a rázem uvidíte, kolik emisí CO2 se nám společně podaří uspořit. Každá malá aktivita a každá malá hodnota má smysl.

Závazky můžete přidávat libovolně u každého z tarotů a následně hromadně odeslat.
předchozí karta
další karta
Přidat moje závazky
Je nutné zvolit alespoň 1 závazek

registrovaných
závazků
2485
úspora CO2 468 111 kg

Kampaň Naše planeta pomáhá

Rozhodli jsme se podpořit iniciativu Sázíme budoucnost od Nadace Partnerství. Stromy patří k nejúčinnějším nástrojům, jak zmírňovat dopady změn klimatu. Například tím, že zadržují vodu v půdě, ochlazují naše města a přispívají k čistšímu ovzduší naší země.

Osobnosti zapojené do kampaně Naše planeta mohou podpořit výzvu zakoupením své fotografie od Jana Saudka. Ručně kolorované originály fotek na konci kampaně vydražíme také ve prospěch projektu Sázíme budoucnost.
Podpořit můžete i vy!

Speciální kategorie změna klimatu

Kampaň k Cenám SDGs upozorňuje na kategorii, kterou vyhlašujeme ve spolupráci se Světovým fondem na ochranu přírody (WWF). Ve speciální kategorii Změna klimatu hledáme české projekty, které přináší inovativní řešení v boji se změnou klimatu a přispívají ke zmírnění jejích dopadů.
Přihlaste svůj projekt

Kampaň vznikla ve spolupráci