Zajistit přístup k cenově dostupným, spolehlivým, udržitelným a moderním zdrojům energie pro všechny


  Inspirace z praxe  Podcíle

INSPIRACE Z ČESKA:

Technické služby Tábor – Úsporné a bezpečné osvětlení

Společnost Technické služby Tábor jako majitel soustavy veřejného osvětlení (VO) zajišťuje osvětlení ve městě Tábor a jeho příměstských částech. Současný vývoj technologií umožňuje modernizovat celou soustavu s významnou úsporou energie, při zachování požadované bezpečnosti pro chodce i účastníky silničního provozu. Díky důrazu na propracovanou projektovou dokumentaci, pasport a generel VO, se společnosti daří dosahovat významné změny v celém městě v kvalitě osvětlení.

Více ZDE

AMBASADOR SDG 7

Michal Kavalčík

herec, zpěvák a moderátor

INSPIRACE ZE ZAHRANIČÍ:

Pearl River Tower

Mrakodrap Pearl River Tower, který se nachází ve městě Guangzhou v Číně, má integrovanou výrobu větrné elektrárny a je jednou z energeticky nejvýkonnějších konstrukcí na světě. Celkem 309 metrů vysoká věž směřuje vítr do dvou velkých otvorů v budově, kde větrné turbíny vytvářejí energii pro provoz budovy. Mezi další udržitelné funkce patří integrované solární panely, dvojitá zateplovací opěrná stěna, podzemní větrání a priorita maximalizace denního světla.

Více ZDE

Systém dálkového chlazení

Systém dálkového chlazení komerčních a průmyslových budov v dánské Kodani používá pro ochlazování potrubí systém s mořskou vodou. Voda z přístavu je dostatečně studená, aby eliminovala spotřebu elektrické energie v procesu chlazení. Kromě čistého a udržitelného zdroje chlazení systém také zabírá méně prostoru a je méně hlučný, méně nákladný a energeticky méně náročný než konvenční klimatizace na bázi kompresoru.

Více ZDE

Společnost Sanivation

Společnost Sanivation poskytuje čisté a účinné sanitační služby městským komunitám ve východní Africe. Odpady z moderních toalet zpracovává a vyrábí z nich cenově dostupné palivové zdroje.

Více ZDE

PODCÍLE

Do roku 2030 zajistit všem přístup k cenově dostupným, spolehlivým a moderním energetickým službám

Do roku 2030 podstatně zvýšit podíl energie z obnovitelných zdrojů na celosvětovém energetickém mixu

Do roku 2030 celosvětově zdvojnásobit energetickou účinnost

Do roku 2030 zlepšit mezinárodní spolupráci ve zpřístupňování výzkumu a technologií čisté energie, včetně energie z obnovitelných zdrojů, energetické účinnosti a pokročilých a čistších technologií fosilních paliv; podporovat investice do energetické infrastruktury a technologií čisté energie

Do roku 2030 rozšířit infrastrukturu a vylepšit technologie pro dodávky moderních a udržitelných energetických služeb pro všechny v rozvojových zemích, zejména v nejméně rozvinutých a malých ostrovních rozvojových státech
Zdroj: Informační centrum OSN V Praze, 2018

TIPY:

Šetřete elektřinou tak, že domácí spotřebiče i svůj počítač zapojíte do vícenásobné zásuvky a tu zcela vypnete, když je zrovna nepotřebujete používat.

Zhasněte světla. Obrazovka vašeho televizoru a počítače vydává příjemné světlo, a proto zhasněte jiné osvětlení, jestliže je nepotřebujete.

Utěsněte okna i dveře: zlepšíte tak hospodaření s teplem. Nastavte si termostat na nižší teploty pro zimu a vyšší teploty pro léto.

Staré elektrospotřebiče a žárovky nahraďte modernějšími a úspornějšími.

Máte-li možnost, nainstalujte na svůj dům solární panel. Snížíte si tak i účty za elektřinu.

Dejte nám vědět o svých aktivitách na podporu globálních cílů: používejte na sociálních sítích hashtag #SDGs, #GlobálníCíle a ‪#GlobalGoals.