Chránit a udržitelně využívat oceány, moře a mořské zdroje pro zajištění udržitelného rozvoje


  Inspirace z praxe  Podcíle

INSPIRACE Z ČESKA:

Czech Zero Waste – Český blog o životě bez odpadu

Chceme žít život bez smetí. Každý den spatří světlo světa nové tuny odpadků. Většina z nich skončí na skládkách, v oceánech nebo jen tak se někde povaluje ve městě, v lese, na polích. Část je spálena a jen malinko se zrecykluje. Czech Zero Waste zkoumá, jak se dá bezodpadovým životním stylem žít (nejen) v České republice. Informujeme, inspirujeme a radíme, ale především postupně dokumentujeme, jak se z nás stávají lidé na popelářích nezávislí.

Více ZDE

AMBASADOR SDG 14

Petra Němcová

topmodelka, filantropka, zakladatelka neziskové organizace Happy Hearts Fund a World Tsunami Awareness Advocate

INSPIRACE ZE ZAHRANIČÍ:

The Billion Oyster

Cílem iniciativy The Billion Oyster od Benjamina Von Wonga je obnova podmořského ekosystému v přístavu v New Yorku. Hlavní úlohu zde mají ústřice. Těm byla ještě nedávno domovem řeka Hudson. To se ovšem změnilo kvůli znečištění a nadměrnému rybolovu a tito mořští mlži jsou dnes na pokraji vyhynutí. Vybudování nové populace ústřic by znamenalo výrazně čistější vody v okolí newyorského přístavu.

Více ZDE

Bionic Yarn

Bionic Yarn vytváří silné a trvanlivé tkaniny z recyklovaného plastu z oceánů. Nabízí sortiment tří vláken, každé s odlišnou strukturou a podílem recyklovaného plastu. Společnost rychle přechází od mezery na trhu a alternativního trhu do hlavního módního průmyslu. Plastové odpadky jsou sklizeny z oceánů mořskými organizacemi a poté využity recyklačními společnostmi pro zlepšení Bionic Yarn vláken.

Více ZDE

100 % Polluted Water Popsicles

Školní projekt 100 % Polluted Water Popsicles upoutal pozornost médií a byl uveden na několika výstavách v Taipei, včetně výstavy mladých návrhářů Taipei World Trade Center 2017. Přibližně 90 % pevného odpadu v nanucích je z plastu. Dohromady s podezřele barevnou vodou nanuky obsahují špínu, mrtvé ryby, cigarety, síťky, oleje a plastové odpady v různých formách – jako jsou obaly, víčka z lahví a další plasty.

Více ZDE

Parley for the Oceans a Adidas

Ekologická organizace Parley for the Oceans se spojila se sportovní značkou Adidas a společně vytvořily inovativní a udržitelnou obuv. Horní část tenisek je vyrobena výhradně z přízí a vláken z recyklovaného oceánského odpadu: vzor zelené vlny v horní části boty je vyroben z regenerovaných žábrových sítí, zbytek je vyroben z plastu shromážděného z pláží na Maledivách.

Více ZDE

PODCÍLE

Do roku 2025 předcházet a výrazně snižovat znečištění moří, zejména znečištění, které je způsobováno činností na pevnině, včetně odpadků a znečištění z živin

Do roku 2020 udržitelně spravovat a chránit mořské a pobřežní ekosystémy, aby se zabránilo výrazným negativním dopadům, mimo jiné posilováním jejich odolnosti a opatřeními na jejich obnovu s cílem zajistit zdravé a produktivní oceány

Minimalizovat a řešit dopady okyselování oceánů, mimo jiné prohlubováním vědecké spolupráce na všech úrovních

Do roku 2020 dosáhnout účinné regulace rybolovu a skoncovat s nadměrným rybolovem, nezákonným, nehlášeným a neregulovaným rybolovem a nešetrnými metodami rybolovu, zavést vědecky podložené plány hospodaření s cílem obnovit populace ryb v co nejkratším možném čase přinejmenším na úroveň, která dokáže produkovat maximální udržitelný výnos podle biologických vlastností jednotlivých druhů

Do roku 2020 zakonzervovat alespoň 10 procent pobřežních a mořských oblastí v souladu s vnitrostátním i mezinárodním právem a na základě nejlepších dostupných vědeckých informací

Do roku 2020 zakázat některé formy dotací na rybolov, které přispívají k nadměrnému rybolovu, odstranit dotace, které přispívají k nezákonnému, nehlášenému a neregulovanému rybolovu a upustit od zavádění obdobných nových dotací s vědomím , že odpovídající a efektivní zvláštní a diferencovaný přístup k rozvojovým a nejméně rozvinutým zemím by se měl stát nedílnou součástí vyjednávání Světové obchodní organizace o dotacích na rybolov*

* S ohledem na probíhající vyjednávání Světové obchodní organizace, Rozvojovou agendu a Dauhá a Hongkongským ministerským mandátem.

Do roku 2030 zvýšit ekonomický přínos z udržitelného využívání mořských zdrojů, mimo jiné prostřednictvím řízeného rybolovu, akvakultury a cestovního ruchu pro malé ostrovní rozvojové a nejméně rozvinuté státy

Rozšířit vědecké poznání, rozvíjet výzkumné kapacity a transfer námořních technologií s ohledem na kritéria a pokyny Mezivládní oceánografické komise o transferu námořních technologií a s cílem zlepšit zdraví oceánů a zvýšit přínos biologické rozmanitosti moří na rozvoj rozvojových zemí, zejména malých ostrovních rozvojových a nejméně rozvinutých států

Zajistit malým rybářům přístup k mořským zdrojům a trhům

Posílit ochranu a udržitelné využívání oceánů a jejich zdrojů prostřednictvím mezinárodního práva, jak je zapsáno v Úmluvě o mořském právu, která stanovuje právní rámec pro zachování a udržitelné využívání oceánů a jejich zdrojů, s odvoláním na článek 158 dokumentu Budoucnost, jakou chceme (The Future We Want)
Zdroj: Informační centrum OSN V Praze, 2018

TIPY:

Sušte na vzduchu. Vlasy i prádlo nechte uschnout přirozeně, namísto používání fénu a sušičky. Perte tak, aby pračka byla zcela plná.

Krátce se sprchujte. Napustit si vanu vyžaduje mnohonásobně větší množství vody než 5-10 minutová sprcha.

Neoplachujte. Pokud používáte myčku na nádobí, před zapnutím myčky je neoplachujte.

Když si v restauraci objednáte mořské plody, vždy se ptejte, jestli podnik podává udržitelné plody moře. Dejte svým oblíbeným podnikům na srozuměnou, že máte zájem o mořské plody z produkce šetrné k oceánu.

Nakupujte pouze udržitelné plody moře. Mnoho aplikací, jako třeba tato vám pomůže zjistit, které potraviny je vhodné kupovat.

Dejte nám vědět o svých aktivitách na podporu globálních cílů: používejte na sociálních sítích hashtag #SDGs, #GlobálníCíle a ‪#GlobalGoals.